لُرِسّو(لرستان)
فرهنگ،هنر،شعر ،داستان، تاريخ ، فیلم ، ویدئو کلیپ و موسیقی لری  
آخرين مطالب

نگاهی به آبشار و روستای بیشه لرستان

(تقدیم به محمد میرزاوندی که هام دِ هولش، به امید آنکه همانگونه که اولین جرقه صدایش در آبشار بیشه شروع شد به یاری خدا حضور مجددش در عرصه هنر لرستان نیز با یاد این آبشار تکرارو تسریع گردد  )

 نقشه مسیر آبشار بیشه لرستان

       همانگونه که در فیلم ویدئوئی زیر نیز مشاهده می کنید آبشار بيشه  با ارتفاع نزدیک به 50 متر و عرض 20 متری يكي از زيباترين آبشارهاي ایران است كه در نزدیکی ايستگاه راه آهن بيشه در فاصله 30 دقیقه ای و 35 کیلومتری شهرستان دورود و در مسیر راه آهن تهران به جنوب واقع شده است. آب گوارا و فراوان این آبشار پس از سرازیر شدن از  کوه در رودخانه سزار ( دز) آرام می گیرد . برای رسیدن به این آبشار دو مسیر ماشین رو و قطار وجود دارد که هر دو از روستای 1200 نفری بیشه می گذرند.

      مسیر قطار در خط آهن جنوب ار ایستگاه شهر دورود(یا به روایتی بین النهرین یا بحرین ) آغاز و پس از حدود 35 کیلومتر به ایستگاه بیشه می رسد که تا آبشار چندین صد متری فاصله دارد.

      مسیر ماشین رو نیز از شهر دورود به سوی سپید دشت از طریق روستای لنج آباد به روستای بیشه و یا شول آباد به روستای بیشه  کشیده شده است .

آبشار بیشه

      روستای بیشه که از شمال به کوه ازگنه و از غرب به کوه چهک محدود مي‏شود. در کوهستاني درون دره استقرار يافته است و ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 1200 متر است. آب و هواي آن ، تحت تأثير اقليم معتدل و خشک، در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و در فصل زمستان سرد و خشک است. روستاي بيشه، از ييلاقات عشاير بوده است که در قرن اخير به روستا تبديل شده است. مردم روستا به گویش لري بختياري سخن مي‏گويند.

       درآمد بيشتر مردم بیشه ، از فعاليتهاي زراعي (به طور محدود)، دامداري، باغداري، پرورش ماهي و پرورش زنبور عسل تأمين مي‏شود. رودخانة سزار (که درمسیر خود به دز تبدیل می شود) از شرق روستای بیشه عبور مي‏کند. حواشي اين رودخانه از گلها و گياهان خودرو و درختان بلند قامت پوشيده شده است و در فصول بهار و تابستان فضاي مناسبي براي گذران اوقات فراغت گردشگران است. آبشار بيشه يکي از بهترين فضاهاي تفريحي روستا محسوب مي‏شود. سراب حرب نیز در 5 کيلومتري این روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند و گلها و گياهان پوشيده است. جنگلهاي اطراف روستا با انواع درختان بلند قامت و کهنسال انجير، گردو، بادام کوهي و زالزالک چشم‏انداز بسيار زیبائی  دارد. این روستا دارای یک بازارچة محلي شامل انواع توليدات روستائی  از قبيل صنايع دستي، لبنيات و محصولات باغي است. در نزديکي روستاي بيشه همواره  سياه چادرهاي عشايري زيادي نیز اردو زده اند .

    نگاهی به فیلم ویدئوئی زیر از آبشار بیشه و مسیر راه آهن  آن گوشه ای از تابلوی زیبای نقاش طبیعت در لرستان را برای دوستداران هنر و طبیعت  ایران و لرستان  به نمایش گذاشته است.

 


موضوعات مرتبط: 21- گردشگري در لرستان
لُرِسّو
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

سی چی لُری؟

وبلاگ حاضر هدیه ای فرهنگی است با برگ هایی از دفتر تمرین مشق زبان لری نویسنده فارس زبانی که در اسفندماه سال 1384 بمناسبت تولد همسرش به نشانه ارادت و تشكر و تقدير از یار و یاور و همسر لرستانی اش و با عشق به یادگیری و درک ریشه های فرهنگ ، ادب ، اخلاق و زبان و ادبیات لري وی و در حد توان و بضاعت در راه حفظ ، تقویت و اشاعه زبان ، موسیقی و فرهنگ غنی لرستان و بالاخره ادای دِینِ خود به این سرزمین شکل گرفته است.
لینک های مفید
امکانات وبدر لُرسّو
در اينترنت
تماس با ما Online User